Naszym zamierzeniem jest chęć ocalenia od zapomnienia polskiej miejscowości z Kresów i jej bohaterskich mieszkańców - Dawidowa koło Lwowa. Zbieramy informacje o tej miejscowości i jej mieszkańcach od wieków tam zamieszkałych. Ludziach, którzy bronili tę ziemię przed tatarami, kozakami, Rosjanami i Niemcami i za nią ginęli. Bronili polskości pod zaborami. Uprawiali ją przez stulecia, a potem nagle zostali z niej wypędzeni z ziemi i domostw w których mieszkali ich ojcowie. Strona uzupełniana jest na bieżąco z chwilą uzyskania nowych informacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o informacje dotyczące Dawidowa i ich mieszkańców. I zapraszamy do współtworzenia strony. Kontakt: dariussds@wp.pl

niedziela, 21 lutego 2016

I Wojna Światowa Antoni HukZugsfurer Antoni Huk

Udział mojej rodziny  we wszystkich formacjach lądowych   I Wojny Światowej dopełnia pradziad Antoni. Pieszo i konno walczyli bracia Klimasiewicze, a pradziad Antoni wspierał ich służąc w artylerii.  Długo nie mogłem ustalić miejsca służby pradziadka i przyznaję na dzień dzisiejszy wiele z informacji o jego służbie na razie znajduje się w sferze domysłów.

To przepiękne zdjęcie zostało wykonane w Sarajewie. z prawej strony pradziad Antoni w mundurze galowym. Jest to mundur artylerzysty. Przyboku tasak, a właściwie szabla pionierów M1853 lub 1853/89, w zależności od materiału, z którego wykonana była okładzina (z rogu lub drewna). Na piersi odznaka kwalifikacji   Richtauszeichnung fur die Artillerie- Odznaka celowniczego dla artylerii.
 


Zdjęcie wykonane w 1915 roku było kartką pocztową do Jana Klimasiewicza o treści:

"4/4 1915
Najukochańszy Braciszku
spieszę do Ciebie w tak przykrych chwilach (tu nieczytelne)
złożyć najserdeczniejsze życzenia
Wesołego Alleluja
Ażeby nas P. Bóg pobłogosławił ażeby
Ojczyzna nasza Zmartwychwstała
a Ty jako obrońca jej szczęśliwie wrócił
do swego domu rodzinnego Alleluja Alleluja"


Przy boku szabla podoficera artylerii wz 1877

Niestety nie mam pewności co do przydziału półkowego. Domyślam się tylko na podstawie   miejsca zamieszkania iż pradziad mógł służyć  w:

·         pułk armat polowych (Feldkanonenregiment) nr 32

·         pułk haubic polowych (Feldhaubitzregiment) nr 11

·         dywizjon artylerii konnej (Reitende Artilleriedivision) nr 11

·         dywizjon ciężkich haubic (Schwere Haubitzdivision) nr 11

·         dywizjon armat polowych landwehry (Landwehr-Feldkanonenregiment) nr 43w tym miejscu gorące podziękowania kolegom z forum austro-węgry za pomoc w zdobyciu informacji o umundurowaniu, odznaczeniach, broni itp.
źródła:

1 komentarz: