Naszym zamierzeniem jest chęć ocalenia od zapomnienia polskiej miejscowości z Kresów i jej bohaterskich mieszkańców - Dawidowa koło Lwowa. Zbieramy informacje o tej miejscowości i jej mieszkańcach od wieków tam zamieszkałych. Ludziach, którzy bronili tę ziemię przed tatarami, kozakami, Rosjanami i Niemcami i za nią ginęli. Bronili polskości pod zaborami. Uprawiali ją przez stulecia, a potem nagle zostali z niej wypędzeni z ziemi i domostw w których mieszkali ich ojcowie. Strona uzupełniana jest na bieżąco z chwilą uzyskania nowych informacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o informacje dotyczące Dawidowa i ich mieszkańców. I zapraszamy do współtworzenia strony. Kontakt: dariussds@wp.pl

środa, 11 maja 2016

Krwawy czwartek we Lwowie (1936 roku) a ślady dawidowskie

barykada wybudowana we Lwowie
W kwietniu 1936 roku we Lwowie wybuchły kilkudniowe zamieszki antyrządowe o podłożu ekonomicznym, epicentrum tych zdarzeń był tzw. krwawy czwartek (16 kwiecień 1936 roku). Wydarzenia były związane z utrzymującym się wysokim bezrobociem i narastającym ubóstwem, źródłem którego był trwający od kilku lat światowy kryzys gospodarczy. Zdarzenia miały początek w demonstracjach bezrobotnych, a iskrą zapalną do wybuchu zamieszek była śmierć jednego z demonstrantów. Zamieszki zostały krwawo stłumione przez autorytarne władze sanacyjne, zależnie od źródeł zginęło od 19 do 49 osób. W demonstracjach prawdopodobnie uczestniczyli mieszkańcy Dawidowa, o czym świadczy, że wśród rannych w szpitalu powszechnym we Lwowie znalazł się Józef Jaremko, lat 27, rzym-kat, robotnik budowlany, zamieszkały w Dawidowie[1].
W czasie zamieszek dochodziło do rabunków cudzej własności. Włamywacz kasowy, Jan Socha, wielokrotnie karany hulał po ul. Gródeckiej, rozbijał sklepy i rabował, co w rękę mu wpadło. W czasie rabunku został cięty przez posterunkowego, zdołał jednak uciec. Socha z obawy przed aresztowaniem zbiegł z Lwowa i ukrywał się w Dawidowie. 27 kwietnia został tam aresztowany i pod eskortą odstawiony do dyspozji organów śledczych[2].

autor: Dariusz Zielonka


[1] Dziennik Polski, r. 2, nr 108 (19 kwietnia 1936); Chwila, r. 3, nr 504 (18 kwietnia 1936)
[2] Dziennik Polski, R. 2, nr 117 (28 kwietnia 1936)

2 komentarze:

  1. Z tego co jest mi wiadome od mojej mamy,Socha miał pochodzic z Dawidowa. Był znany jako złodziej kursujący w pociągu relacji Lwów-Wiedeń,gdzie okradał pasażerów. Muszę poszperać w zdjęciach,chyba jest jedna fotka z jego podobizną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co jest mi wiadome od mojej mamy,Socha miał pochodzic z Dawidowa. Był znany jako złodziej kursujący w pociągu relacji Lwów-Wiedeń,gdzie okradał pasażerów. Muszę poszperać w zdjęciach,chyba jest jedna fotka z jego podobizną.

    OdpowiedzUsuń