Naszym zamierzeniem jest chęć ocalenia od zapomnienia polskiej miejscowości z Kresów i jej bohaterskich mieszkańców - Dawidowa koło Lwowa. Zbieramy informacje o tej miejscowości i jej mieszkańcach od wieków tam zamieszkałych. Ludziach, którzy bronili tę ziemię przed tatarami, kozakami, Rosjanami i Niemcami i za nią ginęli. Bronili polskości pod zaborami. Uprawiali ją przez stulecia, a potem nagle zostali z niej wypędzeni z ziemi i domostw w których mieszkali ich ojcowie. Strona uzupełniana jest na bieżąco z chwilą uzyskania nowych informacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o informacje dotyczące Dawidowa i ich mieszkańców. I zapraszamy do współtworzenia strony. Kontakt: dariussds@wp.pl

piątek, 24 czerwca 2016

Taxi-furmanka dla CK żołnierzy z Dawidowa do Lwowa

10 maja 1866 roku przechodzący z Bóbrki do Lwowa 4 batalion 41 pułku piechoty przewiozły bezpłatnie na podstawionych z własnej inicjatywy 400 wozach z Dawidowa do Lwowa gminy powiatu winnickiego i lwowskiego. 18 maja oficjalnie o tym poinformowało Prezydium Namiestnictwa CK, wymieniając i chwaląc zaangażowane w akcje 18 gminy powiatu winnickiego (Czyszki, Gańczary, Dmytrowice, Głuchowice, Winniczki, Kozielniki, Tołszczów, Milatycze, Czerepin, Dawidów, Krotoszyn, Żyrawka, Wołków, Kuhajów, Zagórze, Gaje, Podciemno i Siedliska) oraz 13 gminy powiatu lwowskiego (Zubrza, Brzuchowice, Sichów, Pasieki, Grzybowice, Signiówka, Żydatycze, Malechów, Prusy, Zamarstynów, Hołosko wielkie, Grzęda i Krzywczyce)[1].
O czym poinformowano samego cesarza Franciszka Józefa, który “raczył najmiłościwiej wziąść te czyny patryotyczne do wiadomości”[2].[1] Gazeta Lwowska, r. 56, nr 115 (19 maja 1866)
[2] Gazeta Lwowska, r. 56, nr 125 (2 czerwca 1866)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz