W Spalonej pod Legnicą od 2005 roku znajduje się ulica Dawidowska. Dzięki interwencji Józefa Barana i innych mieszkańców Spalonej, często potomków osadników z Dawidowa, udało się wpłynąć na radę gminy w Kunicach, która zmieniła swoją wcześniejszą uchwałę w sprawie nazw ulic. Uchwalono, że zamiast ul. Jagodowej będzie Dawidowska, a ul. Ogrodowej Mołodyłowska. Właśnie z tych miejscowości przybyło do Spalonej 80 procent osadników. Ponadto ulicę Wesołą przemianowali radni na Kombatantów oraz Spokojną na Kresowiaków. "Dla nas, potomków osadników, najważniejsze jest, aby uczcić pamięć naszych ojców. To, że radni poszli z tym głosem, jest dla mnie bardzo ważne i satysfakcjonujące" - powiedział Józef Baran, który zmobilizował i zebrał wśród mieszkańców sto podpisów, opowiadających się za nazwami ulic upamiętniającymi miejscowości skąd przybyli oni sami, lub ich rodzice, czy też dziadkowie. Cieszy ta inicjatywa mieszkańców Spalonej, którzy powalczyli o pamięć o swych korzeniach. Czy istnieje jeszcze w Polsce jakaś ulica Dawidowska, nawiązująca do Dawidowa koło Lwowa?
Autor: Dariusz Zielonka
Blog dotyczy Dawidowa, wsi położonej na południe od Lwowa. Historia Dawidowa, Lwowa, ziemi lwowskiej, tematyka kresowa. Dawidów koło Lwowa.
Naszym zamierzeniem jest chęć ocalenia od zapomnienia miejscowości z Kresów i jej bohaterskich mieszkańców - Dawidowa koło Lwowa. Zbieramy informacje o tej miejscowości i jej mieszkańcach od wieków tam zamieszkałych. Ludziach, którzy bronili tę ziemię przed tatarami, kozakami, Rosjanami i Niemcami i za nią ginęli. Bronili polskości pod zaborami. Uprawiali ją przez stulecia, a potem nagle w 1946 r. zostali z niej wypędzeni z ziemi i domostw w których mieszkali ich ojcowie. Strona uzupełniana jest na bieżąco z chwilą uzyskania nowych informacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o informacje dotyczące Dawidowa i ich mieszkańców. I zapraszamy do współtworzenia strony. Kontakt: dariussds@wp.pl
sobota, 25 lipca 2015
piątek, 10 lipca 2015
Parafia św. Stanisława - szkic rysu historycznego
![]() |
widok na kościół dawidowski |
![]() |
ołtarz główny - kościół w Dawidowie |
![]() |
ambona |
![]() |
krucyfiks |
![]() |
kościół w okresie przedwojennym |
Stary
drewniany kościół w Dawidowie został zamieniony murowanym w 1600 roku.
Na początku XVIII wieku w tym kościele znajdowało się 3 ołtarze. W
protokole wizytacyjnym z 1741 roku wymieniono 5 ołtarzy. W 1762 roku
liczba ołtarzy znowu powróciła do trzech. W 1774 roku arcybiskup Wacław
Hieronim Sierakowski dokonał konsekracji kościoła w Dawidowie.
Ostatni
proboszcz Dawidowa ks. Stanisław Sadowski opuścił parafię 5 kwietnia
1946 roku. Klucze od kościoła zostały oddane greckokatolickiemu
komitetowi cerkiewnemu. Niebawem kościół został niemal całkowicie
zaniedbany. W latach 90-tych XX wieku został przekazany grekokatolikom.
Autor: Dariusz Zielonka
Autor: Dariusz Zielonka
Subskrybuj:
Posty (Atom)